- Finanse osobiste
Wyszukaj
pozyczkaikredyt on Twitter
Strona główna > Pożyczka > Różnice pomiędzy pożyczką a kredytem

Różnice pomiędzy pożyczką a kredytem

Jak odróżnić pożyczkę od kredytu? Z którego z tych instrumentów finansowych lepiej skorzystać w danej sytuacji?

Mimo że obydwie dotyczą pożyczania pieniędzy, umowy pożyczki i kredytu zawierają wiele różnic. Na początek należy wspomnieć, że kredyty to takie instrumenty finansowe, które udzielane zostają na konkretny cel(kredyt mieszkaniowy, hipoteczny, budowlany).

Jest on kontrolowany przez bank i od jego realizacji bank uzależnia dalsze spłacanie kredytu. Standardowa pożyczka jest natomiast wydawana bez konieczności przedstawienia celu jej udzielenia. Jest ona także możliwa nie tylko w pieniądzach, ale też w rzeczach oznaczonych co do gatunku. To odróżnia ją od kredytu, który dotyczy tylko i wyłącznie pieniędzy. \ Inną różnicą jest oprocentowanie, które jest możliwe do zawarcia w formie umowy pożyczki, natomiast konieczne, przy zawarciu kredytu. Ze względu na to, kredyt można dostać tylko w odpowiednim miejscu (w banku – stąd umowa pożyczki uregulowana jest w kodeksie cywilnym, kredyt zaś reguluje prawo bankowe), natomiast umowa pożyczki w zasadzie może być sporządzona z każdym.

Ponadto sama umowa pożyczki jest z reguły nie tak sformalizowana i skomplikowana jak umowa kredytu, w momencie jej udzielenia bank nie sprawuje aż tak dużej kontroli nad pożyczonymi środkami, jak przy kredycie. Nic więc dziwnego, że banki decydują się na udzielanie przede wszystkim kredytów, zwłaszcza, że ze standardowej konstrukcji pożyczki nie wynika dla nich jakikolwiek zysk z jej udzielenia.

Autor : GK
Podobne artykuły: Co to jest pożyczka? - Kredyt hipoteczny - Pożyczka hipoteczna – podstawowe informacje - Kredyt na start dla małej firmy - Czym różni się pożyczka od kredytu gotówkowego? - Szybki kredyt gotówkowy - Kredyt mieszkaniowy - Szybki sposób na obniżenie rat kredytowych - Pojęcie i elementy kredytu - Kredyt samochodowy - Kredyt refinansowy a ulga odsetkowa - A moze kredyt w SKOKu? - Czy przewalutować swój kredyt - Ubezpiecz swój kredyt - Zaciągnij kredyt dzięki polisie ubezpieczeniowej - Kredyt inwestycyjny - Kredyty pokoleniowe - nowy sposób zabezpieczenia - Prowizja a ubezpieczenie kredytu - Pułapki kredytowe – dodatkowe ubezpieczeni - Kredyty dla firm na co zwracać uwagę - 02 - Weź kredyt technologiczny! - Przedsiębiorcom trudniej o kredyt mieszkaniowy - Czy warto obecnie zaciągać kredyt i pożyczkę w obcej walucie? - Kredyt wyższy od wartości mieszkania -
Tagi : Kredyt  Kredyt informacje  Oprocentowanie  Podstawowe informacje  Pożyczka informacje 
Pożyczka
Pozyczka i Kredyt -